Zamek elektromagnetyczny zastępuje tradycyjne zamki w drzwiach lub bramach i furtkach. Gwarantuje bezpieczeństwo i prywatność, a jednocześnie wygodę użytkowania. Może właśnie dlatego tak często można go spotkać nie tylko w biurze czy urzędzie, ale także w budynkach mieszkalnych.
Jak działa zamek elektromagnetyczny?
Zamek elektromagnetyczny to inaczej zaczep elektromagnetyczny lub elektrozaczep. W praktyce jest to nowoczesny rodzaj zamka, który montuje się między innymi w furtkach, bramach wjazdowych, budynkach mieszkalnych, a także w pomieszczeniach biurowych. Przewagą takiego zamka nad zamkiem tradycyjnym jest bezpieczeństwo, jakie zapewnia elektrozaczep. Zamek elektromagnetyczny gwarantuje więc prywatność i brak dostępu do określonych pomieszczeń i przestrzeni dla niepowołanych osób. Jest to zatem alternatywa lub dopełnienie tradycyjnego zamka otwieranego i zamykanego kluczem.
Zasada działania zamka elektromagnetycznego jest łatwa. Trzon stanowi mechanizm identyczny jak w tradycyjnych zamkach do drzwi. Sam elektrozaczep posiada jednak specjalne zapadki, które blokują drzwi po ich zamknięciu. Impuls elektryczny docierający do cewki zwalnia blokadę lub ją uruchamia.
Zamek elektromagnetyczny – rodzaje
Wśród elektrozaczepów można spotkać różne rodzaje, w zależności od ich zastosowania. Są takie, które dedykowane są do bramy czy furtki, inne sprawdzają się do drzwi wejściowych – zewnętrznych i wewnętrznych.
Oprócz tego zamek elektromagnetyczny może być wyposażony w opcję czasowego wyłączenia. To pozwala na swobodne wejście lub wyjście większej liczby osób.
Dużą zaletą w dzisiejszych czasach są elektrozaczepy zdalnie sterowane oraz zaczepy elektromagnetyczne z pamięcią – drzwi blokują się dopiero kiedy klamka wraca do pozycji zerowej.
Jaki elektrozaczep wybrać?
Dopasowanie elektrozaczepu to ważna kwestia, a sam jego rodzaj zależy między innymi od tego, gdzie ma być on zamontowany i czy jest to skrzydło prawe czy lewe. Na rynku są jednak dostępne także opcje uniwersalne, sprawdzające się w drzwiach czy bramie niezależnie od rodzaju skrzydła.
Ważne, żeby zamek elektromagnetyczny był trwały, solidny i wytrzymały, szczególnie jeśli ma być zamontowany w bramie lub furtce, czyli w miejscach, gdzie kontakt z wodą oraz różnice temperatur są standardem.
Wybierając zamek elektromagnetyczny, warto więc zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
- wytrzymałość, solidność i trwałość urządzenia
- sposób zasilania
- stopień energooszczędności
- dodatkowa sygnalizacja.
Producenci, wraz z zamkiem elektromagnetycznym, oddają w ręce klienta również moduł elektroniczny i puszkę, czyli gotowy zestaw do montażu, który w większości wypadków można wykonać samodzielnie bez większego doświadczenia.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Twoja Brama.
Fot. Shutterstock