Różne

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem? Jaki dress code wybrać, gdy żar leje się z nieba?

• Bookmarks: 10 • Comments: 41


Rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. W zależności od firmy i stanowiska, o jakie się starasz, dress code może nieco się różnić, ale zawsze obowiązują nas pewne zasady, których nie wolno nam łamać – chyba że mamy absolutną pewność, że w tej firmie konwenanse nie obowiązują.

Strój biznesowy zawsze mile widziany?

Garsonka czy kostium są niemal zawsze dobrym wyborem. Elegancka marynarka i do tego spodnie lub spódnica z takiego samego, eleganckiego materiału robią dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy, a ubiegającym się dodają wiary w siebie.

Jednak w największe upały można niekiedy zrezygnować z tak bardzo oficjalnego stroju. Jeśli nie starasz się o kierownicze stanowisko, o pracę w banku czy na stanowisko ds. obsługi klienta kluczowego, możesz założyć samą spódnicę od garsonki i klasyczną, najlepiej białą koszulę. Pamiętaj jednak, że na rozmowie o pracę nie możesz pozwolić sobie na gołe nogi. Nie chcąc zakładać rajstop, wybierz spodnie – mogą być lniane.

Kobiety i tak mają łatwiej – koszula lub elegancka bluzka nie musi mieć długiego rękawa. Ważne, by ramiona nie były odkryte, a dekolt jak najmniejszy.

Jeśli starasz się o kreatywne stanowisko, możesz pozwolić sobie na nieco większą swobodę. Załóż sukienkę biznesową, a pod nią zamiast rajstop pończochy, które z łatwością zdejmiesz zaraz po rozmowie. Rajstopy lub pończochy muszą być cienkie, a spodnie, spódnica lub sukienka w stonowanych kolorach.

Jakie buty na rozmowę kwalifikacyjną latem?

Bez względu na porę roku i pogodę za oknem, buty na rozmowę kwalifikacyjną powinnyśmy wybierać takie same: eleganckie czółenka lub szpilki na niewielkim obcasie, zakrywające całą stopę. Latem odpadają więc sandałki, a zimą kozaki. Latem, jeśli ubiegamy się o mniej oficjalne stanowiska, obcasy możemy zamienić na balerinki.

Kobiety, które ubiegają się o wyższe stanowiska, muszą być przygotowane na to, że garsonki i kostiumy będą ich codziennymi strojami. Tym bardziej strój na rozmowie kwalifikacyjnej będzie świadectwem tego, czy jesteśmy gotowe na poważne stanowisko, akceptując również takie wymogi, jak oficjalny strój w każdą pogodę.

Dodatki do stroju na rozmowę o pracę – makijaż i biżuteria do oficjalnego stroju

Oficjalna rozmowa wymaga od nas wykonania dyskretnego makijażu – z jednej strony nie można z nim przesadzić, z drugiej strony nie powinnyśmy z niego całkowicie rezygnować. Jeśli jest naprawdę gorąco, najlepiej ograniczyć go do pomalowania rzęs i przypudrowania twarzy.

Biżuteria to dodatek, w którym czujemy się doskonale. Nie musimy z niego rezygnować, ale powinnyśmy ograniczyć się do dyskretnych kolczyków, zegarka i pierścionka bądź obrączki.

Wszystkie te zasady są bardzo ważne, nadal w wielu firmach osoby zajmujące się rekrutacją zwracają dużą uwagę na strój kandydata. Dlatego, jeśli nie masz informacji z pierwszej ręki (np. od znajomego, który pracuje w tej firmie) lub nie było wyraźnej informacji w ogłoszeniu, że pracodawca na rozmowę zaprasza w casualowym stroju, ubierz się zgodnie z zasadami dress codu. Ważne, by strój był wygodny i byś czuła się w nim komfortowo. Na rozmowie musisz skupić się na przedstawieniu swoich atutów, a nie na niewygodnych butach. Powodzenia!

comments icon41 comments
41 notes
15 views
bookmark icon

One thought on “Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem? Jaki dress code wybrać, gdy żar leje się z nieba?

    Write a comment...

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *