Wykonując instalację w budynku mieszkalnym, biurowym czy obiekcie przemysłowym chcemy, aby służyła ona użytkownikom budynku przez długie lata. Żeby osiągnąć ten cel, warto zdecydować się na elementy najwyższej jakości wykonane z trwałych materiałów. W przypadku instalacji rurociągowej trwałość i staranne wykonanie elementów ma kluczowy wpływ na szczelność instalacji. Wykonując instalację rurociągową nie można pozwolić sobie na ryzyko rozszczelnienia, czy korozji, które mogłoby powodować awarię rurociągu, a także być niebezpieczne dla użytkowników i osób przebywających w pobliżu. Jednym z bardziej narażonych na uszkodzenia i awarie elementem są miejsca załamania i zmian kierunku rurociągu.
Jakie mają zastosowanie kolana hamburskie?
Kolana hamburskie to jeden z elementów, z którego wykonuje się instalacje rurociągowe. Wygięcie rury pod odpowiednim kątem umożliwia wykonanie zakrętu, zmianę kierunku rurociągu i dopasowanie linii rurociągu do specyfiki budynku czy terenu. Kolana hamburskie wytwarzane są przy zastosowaniu wyspecjalizowanego procesu technologicznego, podczas którego dochodzi do rozpęczniania rury. Dzięki temu można uzyskać kształtki o różnej średnicy i stopniu gięcia.
Element, jakim jest kolano hamburskie ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej używany jest w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej. Jednak warto podkreślić, jak istotną rolę kolana hamburskie odgrywają w przemyśle – najczęściej używane są do wykonania instalacji transportujących gaz, sypkie produkty spożywcze, ciecze, popioły, a także płuczki kopalniane.
Dlaczego warto wybrać stalowe kolana hamburskie?
Wybór rodzaju kolan hamburskich zależny jest od wymagań technicznych instalacji rurociągowej, a także jej przeznaczenia. Kolana hamburskie dzielimy na bezszwowe i szwowe. Mogą być też one wykonane z różnych materiałów – stali nierdzewnej, aluminium, tworzywa sztucznego. Jeżeli chcemy stworzyć wytrzymałą na działanie szkodliwych czynników instalację, warto zdecydować się na stalowe kolana hamburskie bezszwowe. Doskonale sprawdzą się one jako element instalacji, w której występują gwałtowne zmiany ciśnienia, a także wahania temperatur. Co ważne, stal nierdzewna odznacza się wysoką odpornością na korozję, co minimalizuje ryzyko awarii instalacji.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Imotexen Plus.