Termos turystyczny w okresie jesienno – zimowym staje się najlepszym przyjacielem każdego, kto wybiera się w góry. To jedno z tych naczyń, które zdecydowanie powinno znaleźć się w naszym wyposażeniu. Gdy temperatura spada, ciepła herbata potrafi zdziałać cuda! Dlatego dobrze mieć go pod ręką, by w każdej chwili móc cieszyć się rozgrzewającym napojem. Najważniejszym zadaniem termosu jest długie utrzymywanie ciepła. Dlatego też wybierając ten produkt należy przede wszystkim sprawdzić jego parametry. Który termos pozwoli zachować ciepło naszej herbaty lub kawy najdłużej? Górskie wędrówki wymagają innego termosu niż krótki jesienny spacer w parku. Jak wybrać termos, który nas nie zawiedzie?
Krótka historia termosów
Termos został wynaleziony w XX w. przez szkockiego fizyka i chemika Jamesa Dewara, który na samym początku używał go do transportu skroplonych gazów. Do dzisiaj zasada użytkowania tego naczynia nie zmieniła się. Termos turystyczny dokładnie tak jak kiedyś posiada dwie szczelne ścianki oraz próżnię między nimi. Jedyną różnicą są materiały, z jakich wykonuje się termosy. W 1904 r. Thermos L.L.C. została pierwszą firmą, która zaczęła produkcję i sprzedaż tych naczyń na masową skalę. Dziś wiele firm produkuje swoje własne modele, a duża konkurencja sprawia, że nie zawsze wiemy, na co się zdecydować.
Rodzaje termosów
Dziś termosy możemy podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. To bardzo ważne, ponieważ surowiec ma wpływ nie tylko na wygląd, ale również i na wytrzymałość naczynia, jego możliwości termiczne oraz komfort użytkowania. Wyróżnić możemy:
- Termosy z plastikową obudową i szklanym wkładem (modele te mają dobre właściwości izolacyjne, jednak są bardzo ciężkie i łatwo je potłuc)
- Termosy metalowe ze stali nierdzewnej (przede wszystkim są odporne na uszkodzenia, korozję, a do tego są znacznie lżejsze niż szklane)
- Termosy z gumową okładziną (mogą mieć różne wkłady, najczęściej metalowe, ale ich zewnętrzna obudowa została pokryta materiałem, który nie dość, że jest odporny na uszkodzenia, to jeszcze pewniej leży w dłoni)
Drugim rozróżnieniem termosów jest podział ze względu na ich przeznaczenie. Tutaj możemy wyróżnić termosy na żywność (najczęściej są to modele obiadowe), do napojów oraz kubki termiczne, przeznaczone dla jednej osoby. W przypadku dłuższych gorszych wycieczek dobrze jest postawić na termosy obiadowe. To idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących pojemnika na ciepłe jedzenie. Co ciekawe, przechowywać w nich można płyny (czyli zupy), ale także i drugie danie! Są zdecydowanie niższe niż termosy do napojów oraz często mają kształt walca. Niestety utrzymują temperaturę potraw zdecydowanie krócej niż klasyczne modele turystyczne. Kubek termiczny przez swoją praktyczność i elastyczność stał się prawdziwym hitem. Dzisiaj na rynku dostępna jest cała paleta tych produktów. Kubki termiczne wykonane ze sztucznych materiałów wykazują zdecydowanie gorsze właściwości od tych wykonanych ze stali nierdzewnej. Dla osób, których priorytetem jest tradycyjne, proste zamknięcie oraz dłuższe utrzymywanie ciepła, przeznaczone są termosy turystyczne. Składają się one z pojemnika wykonanego ze stali nierdzewnej lub szkła oraz nakrętki, która jednocześnie jest kubkiem. ważnym czynnikiem będzie wielkość termosu. Najczęściej wszystkie rodzaje termosów dostępne są w trzech standardowych wielkościach: 0,5 l, 0,75 l, 1 l.