Umowa najmu okazjonalnego skuteczną ochroną dla właścicieli mieszkań – jak bezpiecznie wynajmować mieszkanie?
Wakacje to okres zwiększonego ruchu na rynku nieruchomości, szczególnie wśród wynajmujących mieszkania. Najemcami są często studenci, którzy z początkiem lipca zwalniają mieszkanie, a z końcem września pospiesznie szukają wymarzonego lokum. Na wynajmie mieszkania można dobrze zarobić, ale wynajem może także przysporzyć pewnych kłopotów. Jak się ich ustrzec? Wystarczy podpisać umowę najmu okazjonalnego!
Eksmisja z lokalu – jak eksmitować lokatora, który nie płaci lub niszczy mieszkanie?
Wynajmujący z Najemcą podpisują umowę, która ustala główne zasady najmu – cenę, termin i sposób płatności, stan mieszkania w chwili zamieszkania przez najemcę, stan liczników oraz okres wypowiedzenia umowy. Obie strony zobowiązane są do przestrzegania zawartej umowy, a w razie niejasności obowiązują ich przepisy Prawa Lokatorskiego i Kodeksu Cywilnego.
W myśl tych przepisów lokatorzy chronieni są przed eksmisją od początku listopada do końca marca, chyba że eksmitujący zapewnia lokal zastępczy. Wyjątkiem jest eksmisja osób zakłócających spokój, niemających praw do lokalu oraz osób, wobec których została orzeczona eksmisja z prawem do lokalu.
Najemca, który przestał płacić, niszczy mieszkanie lub który nie chce się wyprowadzić mimo wypowiedzenia umowy, może zostać usunięty z Twojego mieszkania jedynie po wygranej przez Ciebie sprawie sądowej. Takiej sytuacji można jednak uniknąć, podpisując umowę najmu okazjonalnego.
Umowa najmu okazjonalnego – skuteczny środek w walce z dzikimi lokatorami
Jeśli chcesz uniknąć problemu z niechcianym lokatorem, przy podpisywaniu umowy udaj się do notariusza lub prawnika, który przygotuje dla Ciebie umowę najmu okazjonalnego. W ramach tej umowy najemca zobowiązany jest do podania adresu, gdzie znajdzie schronienie w razie konieczności opuszczenia mieszkania, które będzie wynajmował. Tym samym zgadza się na przeprowadzenie eksmisji bez sprawy sądowej – oczywiście, o ile zajdą ku temu podstawy.
Wypowiedziałeś umowę najmu i minął okres wypowiedzenia, a najemca nie opuścił mieszkania? Wystarczy, że wręczysz najemcy żądanie opuszczenia lokalu z terminem na zastosowanie się do 7 dni. Jeśli to nie poskutkuje, należy złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności wraz z umową, dowodem dostarczenia żądania (np. potwierdzenie nadania listu poleconego), dokument poświadczający o prawach do lokalu oraz potwierdzenie z urzędu skarbowego, że umowa została zgłoszona i są od niej odprowadzane podatki. W razie wątpliwości ponownie można zgłosić się do kancelarii radców prawnych i poprosić i pomoc.
Warunki zawarcia umowy najmu okazjonalnego
Zawarcie umowy najmu okazjonalnego wymaga spełnienia pewnych warunków. Dla najemcy jest to konieczność podania adresu na wypadek eksmisji. Więcej warunków musi spełnić wynajmujący. Przede wszystkim po podpisaniu umowy właściciel ma 14 dni od daty, w której zaczyna obowiązywać umowa najmu, na zgłoszenie jej w odpowiednim urzędzie skarbowym, a następnie opłacania podatku od najmu. Podatek taki można opłacać w formie ryczałtu lub według skali podatkowej. Warto przekalkulować, która forma jest bardziej opłacalna lub ponownie poprosić o pomoc prawnika.
Kolejnym warunkiem jest podpisanie umowy na czas określony, ale nie dłuższy niż 10 lat. Z takiej formy umowy mogą skorzystać jedynie osoby prywatne, które nie zajmują się działalnością polegającą na wynajmie mieszkań i tylko w przypadku wynajmu mieszkania, a nie lokalu użytkowego.
Wymaganie od potencjalnego najemcy podpisania takiej umowy (ze wskazaniem adresu „awaryjnego”) może utrudnić i przedłużyć poszukiwania chętnego na Twoje mieszkanie. Jednak umowy takie stają się coraz popularniejsze i warto korzystać z możliwości zabezpieczenia się przed nieuczciwymi najemcami.