Chcesz pochować psa, kota lub inne zwierzę domowe? Sprawdź, od czego zależy cena. Przekonaj się, jakimi innymi możliwościami upamiętnienia zwierzaka oraz zadbania o legalną utylizację ciała pupila dysponujesz. Zachęcamy do lektury.
Najtańsza utylizacja ciała zwierzęcia
Ciało zmarłego zwierzaka podlega innym regulacjom niż zwłoki ludzkie i nie wymaga chowania na cmentarzu. W świetle prawa stanowi odpad przeznaczony do utylizacji. Najtańszym rozwiązaniem jest pozostawienie ciała pupila u weterynarza, skąd odbierze go firma specjalizująca się w utylizacji martwych zwierząt, odpadów pooperacyjnych itp.
Alternatywami są kremacja zwierzęcia bądź skorzystanie z cmentarza dla zwierząt. Ponadto ciekawym, symbolicznym upamiętnieniem jest cmentarz dla zwierząt. Cennik tego miejsca wypada najkorzystniej na tle pozostałych opcji, choć oczywiście nie rozwiązuje problemu fizycznego ciała pupila.
Kremacja zwierząt – opcje cenowe
Najwięcej zapłacisz za kremację zwierzęcia dużego i ciężkiego, a także za tryb palenia indywidualnego. Po takiej kremacji otrzymujesz 100% prochów pupila w wybranej przez siebie urnie. Alternatywy to kremacja wspólna z symbolicznym odzyskaniem części prochów (zmieszanych z innymi) i kremacja zbiorowa bez odzyskania prochów.
Urnę możesz zabrać do domu lub pochować na cmentarzu dla zwierząt. Za pochówek płaci się dodatkowo. Wiele cmentarzy zwierzęcych dysponuje krematorium, co pozwala ograniczyć wydatki.
Cmentarz dla zwierząt – koszty
Tutaj także więcej wydasz na pochówek zwierzęcia dużego. Mniejsze miejsce można wykupić dla niewielkiego zwierzęcia bądź urny, przy czym za kremację płaci się osobno (łącznie z pochówkiem nawet 2000 zł). Cmentarz dla zwierząt nierzadko pobiera opłaty roczne bądź co kilka lat, w związku z czym powinieneś liczyć się ze stałym wydatkiem.
Artykuł powstał we współpracy z wirtualną nekropolią https://www.wirtualnycmentarz.pl/.
Zdj. Shutterstock