Laserem w stal!

Laserem w stal!

Z czym dotychczas kojarzył Ci się laser? Jeżeli po głowie chodzą Ci kosmiczne technologie, świetlne miecze i laserowe pistolety, to niestety musimy sprowadzić Cię na Ziemię – ze statkiem kosmicznym lub bez. Postęp ziemiańskiej nauki i myśli technologicznej nabrał rozpędu i laser zagościł na dobre w wielu branżach. Jakich? Medycynie, fizjoterapii, medycynie estetycznej, poligrafii, technologii wojskowej, geodezji, a także obróbki metali. Technika cięcia laserem prawdziwie zrewolucjonizowała podejście do cięcia metalu. Wiesz na czym to wszystko polega? Zostań z nami!

Jak to działa?

Zanim z metalu powstanie jakiś produkt – na przykład metalowa kratka osłaniająca przewód wentylacyjny – musi być on wycięty z dużego kawałka blachy. Laserowa wiązka skupia bardzo dużą ilość energii na niewielkim obszarze, jest też spójna. Właśnie te cechy sprawiają, że laser jest jednym z nowocześniejszych narzędzi używanych do obróbki metali. Co bardzo istotne, takie cięcie jest bardzo szybkie i efektywne. Zazwyczaj maszynę tnącą programuje się. Stabilne ramię perfekcyjnie tnie wzór, jaki wcześniej zaprogramujemy. Oczywiście cały proces można powtórzyć, a części będą dokładnie tak samo wycięte. Metod cięcia laserowego jest kilka i dobiera się je w zależności od materiału. A dostępne są następujące:

– cięcie poprzez odparowanie – materiał, który jest obrabiany, poddawany jest odparowaniu w gazie obojętnym

– termiczne pęknięcia – materiał formujemy za pomocą pękania

– topienie i wydmuchiwanie – obrabiany materiał jest roztapiany, a potem stopione elementy są wydmuchiwane

– cięcie za pomocą wypalania – materiał jest wypalany za pomocą strumienia tlenowego

Jakie są zalety tej technologii?

Skoro cięcie metalu laserem zyskało tak dużą popularność, to jakim cechom zawdzięcza swój spektakularny sukces? Jedną z najważniejszych zalet jest wąska strefa wpływu ciepła. W praktyce oznacza to minimalną ilość odkształceń i zmian w strukturze materiału, spowodowanych obróbką. Kolejną z zalet jest oszczędność czasu – nie tylko sam proces obróbki jest szybki, ale i powierzchnie cięcia nie wymagają dodatkowej obróbki czy wygładzania.

Nowoczesne maszyny, za pomocą których możliwe jest cięcie metalu zapewniają pełną automatyzację. Z tym wiąże się tez kolejna cecha – niesamowita precyzja. To niezwykle istotne, szczególnie gdy w metalu wycinane są części, w których liczy się nawet najdrobniejszy detal. Wszystko będzie dokładnie tak, jak na projekcie.

Mieliście już okazję osobiście przetestować cięcie metalu laserem? Jakie są Wasze wrażenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *