Staw rzepkowo-udowy, czyli część kolana od rzepki po przednią część kości udowej na wysokości stawu, to najbardziej obciążona część naszego ciała. Przy aerobiku, squashu czy przysiadach przyjmuje ciężar wynoszący nawet ośmiokrotność wagi naszego ciała. Jeśli kolano funkcjonuje prawidłowo, radzi sobie z tak dużymi obciążeniami. Jeśli kolana pracują nierównomiernie lub występuje w nich przykurcz mięśni, może dojść do zapalenia stawu rzepkowo-udowego. Problem ten dotyczy osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Oprócz pracowników biurowych na kolano kinomana najczęściej narzekają zawodowi kierowcy. Dowiedz się, jak wygląda leczenie i rehabilitacja kolana kinomana i rozpocznij walkę o zdrowe stawy.
Objawy kolana kinomana
Z początkiem kolano kinomana objawia się lekkim bólem w kolanie podczas siedzenia, który ustępuje po wstaniu i zrobieniu kilku kroków. Z czasem ból się pogłębia i jest odczuwalny również podczas zginania kolana – np. chodzenia po schodach. Ból odczuwany jest z przodu kolana, czasami z boku stawu. Ponadto bólowi może towarzyszyć chrobotanie lub trzaskanie w kolanie.
Leczenie zapalenia stawu rzepkowo-udowego
Po zdiagnozowaniu kolana kinomana w pierwszej kolejności należy w miarę możliwości odciążyć kolano – siedzący tryb życia zmienić na bardziej aktywny, jednak z wyłączeniem ćwiczeń obciążających staw kolanowy. Wskazane jest wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, w szczególności mięśnia czworogłowego uda. Pomagają w tym ćwiczenia izometryczne, z czasem rower i basen. Często stosuje się także fizykoterapię oraz kinesiotaping, a w razie silnego bólu podaje się leki przeciwbólowe. Podczas rehabilitacji pacjent uczy się także prawidłowo chodzić po schodach i wykonywać ćwiczenia – dowiaduje się również, z jakich aktywności musi zrezygnować. Ponadto rehabilitant mobilizuje rzepkę i uczy takiej mobilizacji pacjenta. Dobrze przeprowadzona rehabilitacja, odciążenie kolana np. poprzez zaprzestanie chodzenia w butach na obcasach, w wielu przypadkach przynosi pożądane efekty.
Kolano kinomana a operacja kolana
W przypadku zaawansowanego zapalenia stawu rzepkowo-udowego konieczne jest wykonanie artroskopii, czyli operacji polegającej na wprowadzeniu kamery i narzędzi chirurgicznych poprzez dwa niewielkie nacięcia w kolanie. Podczas artroskopii chirurg ortopeda naprawia uszkodzoną chrząstkę. Artroskopia jest mniej inwazyjna od tradycyjnej operacji kolana. Pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, jednak dyskomfort po operacji odczuwany jest przez parę tygodni. Rehabilitacja po artroskopii może trwać nawet 6 miesięcy.
Bólu w kolanie nie wolno lekceważyć – „przechodzone” kolano kinomana prowadzi do uszkodzenia chrząstki, a w konsekwencji do zwyrodnienia stawu kolanowego. Dlatego powracające bóle w kolanie zawsze należy skonsultować z lekarzem fizjoterapeutą lub ortopedą.
Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Medycznym VITAMED.