Drony na straży czystego powietrza

Drony na straży czystego powietrza

Nadchodzi zima, dłuższe wieczory spędzane w kocu, z kubkiem gorącej herbaty. Opcjonalnie, gdy pogoda dopisuje, można wybrać się na miły rodzinny lub romantyczny spacer. Niestety, realia bywają brutalne i daleko im do baśniowej scenerii. Szczególnie, kiedy ta baśniowa atmosfera zaburzona jest przez duszący i gryzący w gardło dym. Niby jakieś próby walki z tym zjawiskiem były podejmowane, niby miała egzekwować to straż miejska, ale jak pokazała to praktyka, dotychczasowe metody były totalnie bezskuteczne.

Dron w obronie środowiska

Palenie śmieciami jest niedozwolone. Właściciele domów czy mieszkań, wyposażonych w piece powinni zwracać uwagę na to, co wrzucają do pieca, gdyż normy dotycząckominy2e dymu wydobywającego się z komina są ściśle określone. Jednak do tej pory, sposób egzekwowania tych przepisów był silnie niedoskonały. Aż do teraz. W październiku 2016 roku, władze Bytomia przy współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach przedstawiły nowatorski projekt: dron, który będzie wykorzystywany do pomiarów czystości powietrza w mieście.

Przenośne laboratorium

Dron skonstruowany przez GIG, został wyposażony w lekkie laboratorium. To innowacyjne urządzenie, wykorzystuje do wykonania badań laserowe mierniki, które zmierzą stężenie następujących parametrów: dwutlenku węgla, pyłów zawieszonych i tlenku węgla. W przyszłości, pomiar będzie rozszerzony o tlenek azotu.

Latający nad miastem dron, może dokonać bezpośredniego pomiaru dymu, wydobywającego się z komina. To znacznie skróci czas procedury kontrolnej. Na podstawie badania dymu pod względem szkodliwych substancji, można ustalić co było spalane.

Czy inne miasta skorzystają z pomysłu latającego laboratorium? Jeżeli tak, to może oznaczać to przełom w walce władz miasta ze spalaniem śmieci w piecach przez mieszkańców. Dlatego warto wcześniej zorientować się w ekologicznych paliwach, takich jak np. ekogroszek (http://cieplododomu.pl/) czy biomasa.

6 komentarzy


 1. heh, niedługo drony będą sprawdzać, czy aby na pewno mamy dobry nastrój 😀

  Odpowiedz

 2. Drony to całkiem ciekawe rozwiązanie. Jeśli mogą nam pomagać w różnych czynnościach to czemu nie? Moim zdaniem warto o nich pomyśleć.

  Odpowiedz

  1. Ciekawe czy to samo stwierdzisz kiedy sąsiad za pomocą drona będzie zaglądał, co robisz w swoim ogródku… Bo i tacy wścibscy się zdarzają.

   Odpowiedz

 3. Wbrew pozorom nie jest to taki głupi pomysł. W końcu ludzie zaczęliby odpowiadać za zaśmierdzanie okolicy. Czasami nie da się przecież chodizć po ulicy tak jest nieprzyjemnie.

  Odpowiedz

 4. To dobry pomysł. Uważam, że niektórych ludzi trzeba kontrolować przez całą dobę bo sami nie potrafią siebie pilnować. Z wieloma rzeczami tak niestety jest.


  http://mobilereklamowe.com/

  Odpowiedz

 5. Te drony to w sumie bardzo ciekawe rozwiązanie. Można je wykorzystać w wielu różnych przypadkach. Okazują się bardzo przydatne.


  http://sanremo.com.pl/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *