Procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie mogą niestety wiązać się z pewnymi zaburzeniami, prowadząc tym samym do pojawiania się tzw. chorób metabolicznych. Warto w tym momencie podkreślić fakt, iż wiele schorzeń związanych z naszym metabolizmem może uwidaczniać się nawet we wczesnych etapach naszego życia, czyli np. w dzieciństwie. Czym jednak są wspomniane choroby metaboliczne i jaka jest przyczyna ich powstawania?
Choroby metaboliczne – czym są?
Choroby metaboliczne to schorzenia, które w niekorzystny sposób wpływają na nasz metabolizm i można podzielić je na takie, które mają lekki przebieg (dzięki odpowiedniemu leczeniu można je kontrolować), a także na bardziej skomplikowane choroby wrodzone, które nie rokują zbyt dobrze, a ich leczenie może być dosyć ograniczone.
Jakie są przyczyny chorób metabolicznych?
Wrodzone choroby metaboliczne uzależnione są od czynników genetycznych, co oznacza, że ich przyczyną są jakieś nieprawidłowości w kodzie genetycznym. Wspomniane choroby można dziedziczyć zarówno od jednego rodzica, jak i od obu rodziców naraz, jednak czasem mogą się one pojawiać w wyniku mimowolnych błędów w materiale genetycznym. Choroby metaboliczne dosyć często pojawiają się u małych dzieci i są wówczas związane z wadliwą produkcją konkretnych enzymów biorących udział w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. W sytuacji, gdy w organizmie brakuje określonego enzymu, jego stężenie uległo obniżeniu lub też ma ono nieprawidłową budowę, to pewne procesy w naszym ciele nie zachodzą w prawidłowy sposób, dając charakterystyczne objawy.
Jakie są rodzaje chorób metabolicznych?
Choroby metaboliczne dzielą się najczęściej na dwa rodzaje związane z przyczyną ich powstawania, a mianowicie na:
- choroby metaboliczne wrodzone,
- choroby metaboliczne nabyte.
Choroby metaboliczne wrodzone to takie, które są związane z zaburzeniami genetycznymi wpływającymi na działanie pewnych szklaków metabolicznych. Schorzenia te nie występują zbyt często, jednak można wśród nich wymienić w szczególności chorobę Gauchera, fenyloketonurię, a także mukopolisacharydozę. Z kolei choroby metaboliczne nabyte występują dosyć często, a na ich pojawianie się wpływa niestety wiele czynników. Wśród tych najpopularniejszych możemy wymienić przede wszystkim dnę moczanową, osteoporozę, a także cukrzycę (jedna z głównych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata, która związana jest ze spożywaniem zbyt dużej ilości cukru).
Fot. Shutterstock