Co zagraża alergikom?

Co zagraża alergikom?

Mówi się, że alergia to kolejna choroba cywilizacyjna naszych czasów. Niebagatelny wpływ mają na to czynniki zewnętrzne. Wzrastające zanieczyszczenie powietrza, przetworzona żywność, konserwanty i sztuczne składniki mogą wzmagać objawy alergii. Nieleczona i przeciągająca się alergia prowadzi ostatecznie do astmy alergicznej. Najlepszym sposobem na brak reakcji alergicznej jest oczywiście unikanie kontaktu z alergenem. Są różne rodzaje alergii – pokarmowa, wziewna, skórna, a także ich połączenie czyli alergia krzyżowa. Żadna z nich nie jest przyjemna i obojętna dla zdrowia. Możemy więc starać się wyeliminować alergen z naszego życia, chyba że alergen znajduje się w… Twoim domu.

Najczęstszymi winowajcami alergii, których można znaleźć w większości domów są: kurz, roztocza, pyłki i pleśń. Przyjrzyj się swoim czterem kątom. My tymczasem podajemy kilka sposobów na stworzenie bezpiecznego domu dla alergika.

Wyeliminuj kurz

Kurz to jeden z najbardziej zajadliwych alergenów. Powoduje kichanie, łzawienie, katar sienny, duszności, a nawet może prowadzić do ataku astmy. Wycieraj systematycznie kurze – najlepiej lekko wilgotną ściereczką. Zadbaj o porządek nawet w najmniejszym kącie. Zwróć uwagę na trudnodostępne przestrzenie – pod kanapą, za szafkami, pod łóżkiem. Odkurzaj je systematycznie. Wybierz odkurzacz z odpowiednimi filtrami, taki który będzie bezpieczny dla alergików.

Zabójcza wilgoć

Nadmierna wilgotność powietrza w mieszkaniu to doskonałe środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Brak przewiewu sprawia, że mury pokrywają się zarodnikami pleśni, która bardzo negatywnie wpływa na drogi oddechowe i jest częstym źródłem alergii. Jeżeli zauważasz na ścianach swojego domu początki pleśni, umyj ścianę wybielaczem, a następnie zastosuj odpowiedni środek do zwalczania pleśni na murach. A jak zaradzić nadmiernej wilgoci? Konieczna jest dobra wentylacja pomieszczeń. Osoby, którym alergia uprzykrza życie mogą pomyśleć o rekuperacji w domu. To spora inwestycja, jednak pozwala na pełną filtrację powietrza. Więcej o tym systemie możecie przeczytać tutaj: http://centrumrekuperacji.pl/rekuperacja/. Dzięki specjalistycznym filtrom powietrze jest oczyszczone ze wszystkich zanieczyszczeń i pyłków (które przecież też są silnymi alergenami!) i utrzymują wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie.

Intruz w łóżku

Wiesz gdzie najczęściej mieszkają roztocza? W Twoim łóżku. Dale wielu jest to pewnie zaskakująca wiadomość, ale niestety prawdziwa. Dlatego bardzo ważne jest regularne pranie pościeli – przynajmniej raz w tygodniu, na bardzo wysokiej temperaturze. Materac ubierzcie w ścisły pokrowiec, chroniący go przed wnikaniem roztoczy.

Macie jakieś swoje sposoby na alergię? Jesteśmy ciekawi jak Wam udaje się dostosować dom dla alergików. do

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *