Różne

4 rzeczy, które warto zabrać ze sobą na rejs pod żaglami

• Bookmarks: 17 • Comments: 81


Miłośnicy sportów outdoorowych w Polsce nie mają na co narzekać. Nasz kraj oferuje naprawdę różnorodne możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jedną z nich jest żeglowanie po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Wytrawnych żeglarzy i wszystkich żądnych przygód z pewnością zainteresują też rejsy po Morzu Bałtyckim. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, przed wypłynięciem warto uważnie skompletować ekwipunek. O czym nie można zapomnieć, szykując się na rejs żaglówką?

Worek żeglarski – szczelny i wodoodporny

Na krótsze i dłuższe wypady nad jeziora przyda się przede wszystkim profesjonalny plecak żeglarski. Ważne, aby był on wykonany z wytrzymałego i wodoodpornego materiału, który zabezpieczy wszystkie przechowywane wewnątrz przedmioty. Na rynku dostępne są zarówno worki żeglarskie z płótna, jak i materiałów sztucznych, takich jak poliester czy nylon. W obu przypadkach worek żeglarski powinien być dodatkowo zabezpieczony przed uszkodzeniem, o które na pokładzie żaglowca nietrudno.

Istotny jest również sposób zamykania plecaka żeglarskiego. Poszukując idealnego, można wybierać m.in. spośród zamków błyskawicznych i tradycyjnych ściągaczy oraz klamer. Ciekawym rozwiązaniem jest też rolowany mechanizm zastosowany m.in. w worku wodoszczelnym STS Big River Dry Bag. Rolowane zamknięcie z hypalonu – tworzywa wyjątkowo odpornego na ekstremalne temperatury czy działanie chemikaliów, doskonale chroni wnętrze worka żeglarskiego przed zalaniem nawet w najtrudniejszych warunkach.

Zanim wybierzemy worek żeglarski, dokładnie przemyślmy jego pojemność. Niewielkie, kilkulitrowe plecaki żeglarskie sprawdzą się podczas weekendowych wypadów. Te znacznie bardziej pojemne z powodzeniem zmieszczą nawet największy bagaż.

Okulary przeciwsłoneczne – ochrona oczu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że promienie słoneczne są niebezpieczne nie tylko przy bezchmurnym niebie. Choćby niewielka ilość światła tworzy na powierzchni wody refleksy, które mogą oślepić żeglarzy. Poza tym, przy sprzyjającej pogodzie zdolność wyraźnego widzenia z dużych odległości może być zakłócone przez drżące z gorąca powietrze lub odbicia promieni. W każdej z tych sytuacji warto mieć w worku żeglarskim odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne.

Chustka lub czapka – ochrona głowy

Kolejnym niebezpieczeństwem, które niesie ze sobą słońce, jest ryzyko przegrzania i udaru słonecznego. Aby go uniknąć, koniecznie wrzućmy do wodoszczelnego worka coś do ochrony głowy. Może to być na przykład czapka z daszkiem, materiałowy kapelusz z miękkim rondem albo tradycyjna chustka.

Ważne, żeby skóra głowy mogła cały czas oddychać, dlatego unikajmy czapek wykonanych z tworzyw sztucznych. Przed wypłynięciem w rejs wato też poświęcić kilka chwil, aby nauczyć się, jak poprawnie wiązać chustkę na głowie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że doskonale spełni swoje zadanie.

Ciepła odzież – ochrona przed niskimi temperaturami i wiatrem

Pogoda na jeziorach i morzu bywa wyjątkowo zmienna, dlatego w worku żeglarskim nie powinno zabraknąć kompletu ciepłej odzieży. Ważne, aby ubrania były wiatroszczelne, a przy tym lekkie i łatwe w przechowywaniu.

Zapinane za ekspres kieszenie pozwolą na przechowywanie blisko siebie wszystkich niezbędnych na pokładzie akcesoriów, takich jak rękawiczki czy scyzoryk.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną www.morowo.com.pl

comments icon81 comments
81 notes
5 views
bookmark icon

One thought on “4 rzeczy, które warto zabrać ze sobą na rejs pod żaglami

    Write a comment...

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *