Suchy beton to inaczej sztuczny kamień, który jest bardzo podobny do betonu tradycyjnego (mokrego). Ma szerokie zastosowanie budownictwie, jak i w branży ogrodzeniowej. Za jego pomocą utwardza się różnego rodzaju powierzchnie i stabilizuje pionowe elementy, takie jak łupki, wsporniki oraz konstrukcje nośne mebli i budynków ogrodowych. Suchy beton powstaje w bardzo prosty sposób, ale trzeba mieć trochę technicznej wiedz, aby sporządzić wysokojakościową mieszankę.
Zrobić czy kupić? Wybór należy do Ciebie
Suchy beton możesz przygotować samodzielnie. Wystarczy kupić odpowiednią porcję cementu, piasku i kruszywa, aby na bazie tych składników sporządzić wartościowy produkt budowlany. Alternatywnym sposobem jest zakup betonu w betoniarni. Natomiast kolejnym spodobam na pozyskanie suchego betonu jest skorzystanie z gotowych specjalistycznych mieszanek szybkowiążących. Należy połączyć je z wodą już bezpośrednio w gruncie.
Jak długo schnie suchy beton?
Wiązanie betonu zależne jest od kilku czynników. Pierwszy najważniejszy dotyczy warunków atmosferycznych. Zbyt niska temperatura wydłuża czas wiązania mieszanki, natomiast w czasie upałów woda szybciej odparowuje. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze ciężar elementów kotwionych, skład mieszanki jej proporcje oraz grubość położonej warstwy betonu. Generalnie, aby uzyskać pożądany efekt w wylewkach zewnętrznych i wewnętrznych potrzeba ok. 4 tygodni na wyschnięcie betonu w temp. 20 st. C. Natomiast przy montażu słupków suchy beton zaczyna wiązać się już po30-60 minutach. Koniczne jest zachowanie odstępu od 7 do 14 dni między betonowaniem a innymi pracami budowalnymi.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą STAL – producent ogrodzeń.
Fot. Shutterstock