Bez rozwoju metalurgii i stworzenia tak wielu rodzajów stali trudno wyobrazić sobie obecnie wiele gałęzi przemysłu. Stal konstrukcyjna nie zawsze jest stopem żelaza i węgla. Tak jak wspominaliśmy w poprzednim artykule o stali konstrukcyjnej, stosuje się różnego rodzaju dodatki stopowe. Od doboru dodatku stopowego zależą właściwości, jakimi będzie się odznaczać dana stal. Dla ułatwienia rozróżniania danych rodzajów stali stworzono podział oparty na ich wyjątkowych cechach lub zastosowaniu. Dziś na naszym blogu omówimy niektóre z nich.
Stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia – ten rodzaj stali wykorzystywany jest najczęściej do produkcji przedmiotów ogólnego przeznaczenia, a także części maszyn, które nie muszą być wykonane ze stali specjalistycznej. Warto zauważyć, że stale konstrukcyjne ogólnego przeznaczenia są dość niskiej jakości i mogą zawierać sporo zanieczyszczeń. Zazwyczaj nie stosuje się jej do obróbki cieplnej.
Stal konstrukcyjna niskostopowa – w jej składzie znajdziemy bardzo niską zawartość węgla, nie przekraczającą 0,22%. Najczęściej taka stal wykorzystywana jest do wykonywania konstrukcji narażonych na zmienne warunki atmosferyczne (mosty, kolej). Stal konstrukcyjna niskostopowa jest bardzo odporna na korozję, a także jest bardzo wytrzymała.
Stal do nawęglania – do obróbki cieplno-chemicznej jaką jest nawęglanie używa się stali konstrukcyjnej które są najwyższej jakości . Najczęściej są to niskostopowe lub stałe stopowe stale o niewielkiej, albo średniej zawartości węgla. Po nawęgleniu i obróbce cieplnej powierzchnia stali staje się twarda i odporna zużycie ścierne. Stal do nawęglania najczęściej wykorzystywana jest na koła zębate.
Stal sprężynowa (resorowa) – ich najistotniejszą cechą jest duża wytrzymałość na zmęczenie i wysoka granica sprężystości. Wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie konieczny jest powrót elementu do swojej formy po zwolnieniu nacisku. Stal sprężynowa doskonale tłumi i przejmuje obciążenia. Właśnie dlatego stosowana jest do wyrobu sprężyn, resorów. Zawiera dodatki stopowe: krzem, mangan, wanad , chrom.
Stal automatowa – najczęściej produkuje się z niej niewielkie części (śruby, podkładki, nakrętki). Doskonale sprawdza się jako materiał na części, które nie są poddawane obciążeniom. Stal automatowa charakteryzuje się dobrą skrawalnością. Wpływ ma na to odpowiednia zawartość siarki i fosforu. Bardzo często stal ta jest używana do obróbki na automatach i obrabiarkach szybkobieżnych. Dostarczana jest najczęściej w postaci prętów.
Potrzebujesz więcej informacji? Zapytaj specjalistów! Skontaktuj się z firmą Virgamet – dystrybutorem stali w Polsce.