Części wykonane z blachy wykorzystywane są współcześnie w wielu różnorodnych branżach. Służą do tworzenia konstrukcji stalowych, elementów osłon do maszyn produkcyjnych, sprzętów komputerowych, szaf przemysłowych oraz różnego rodzaju instalacji. Cięcie blachy przy użyciu metod analogowych już niemal nie jest wykorzystywanie za sprawą małej precyzji uzyskanych wykrojów, dużych nakładów pracy oraz czasu. Dokładne połączenia elementów pozwalają na wyeliminowanie późniejszej obróbki połączeń, które zmniejsza wydatki związane z realizacją projektów. Jaka metoda na cięcie blachy pozwala na zmaksymalizowanie efektywności?
Laserowa precyzja
Wśród metod obróbki materiałów można wymienić między innymi cięcie przy użyciu strumienia wody, plazmy, lasera oraz powietrzne. Laserowe cięcie blachy umożliwia uzyskanie najbardziej precyzyjnych wykrojów. Jednocześnie jest to metoda zapewniająca najwyższą powtarzalność wzorów, bez nawet najmniejszych odchyleń. Wiązka lasera jest promieniem skoncentrowanej energii. Po zetknięciu się z powierzchnią, która ma być poddana obróbce, energia ta wytwarza bardzo wysoką temperaturę, dzięki czemu materiał ulega stopieniu i odparowaniu, a wykroje są ścisłym odwzorowaniem projektu. Przy użyciu lasera można wyciąć dowolny kształt.
Niemal wszystkie rodzaje blach można poddać obróbce laserowej. Takie zadania najlepiej jest zlecić profesjonalnym firmom dysponującym najwyższej jakości sprzętem. Mamy wówczas pewność, że zamówienia zostaną prawidłowo zrealizowane. Cięcie laserowe jest metodą, która jest stale rozwijana i zalicza się do innowacyjnych metod obróbki przemysłowej materiałów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą New Cut.
Fot. Shutterstock