Przed zakupem kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych sprawdzasz termin przydatności do użycia. Ale czy przy zakupach perfum postępujesz tak samo? Niestety, perfumy, tak jak kosmetyki, mają ściśle określoną datę ważności. Świeżość perfum męskich lub damskich zależy między innymi od sposobu przechowywania. Dlaczego to takie ważne? Termin ważności perfum od daty produkcji decyduje o intensywności oraz trwałości zapachu. Tak jak każdy wielbiciel pięknych zapachów chcesz jak najdłużej cieszyć się pięknym zapachem ulubionych perfum.
Jaka jest data ważności perfum? Jak szybko tracą ważność? W jaki sposób rozpoznać przeterminowane perfumy? Czy coś może się stać, jeśli będziesz używać perfum po przekroczeniu daty ważności? Odpowiadamy na wszystkie pytania o dacie ważności zapachów!
Przeterminowane perfumy – jak je rozpoznać?
Pozostawiłaś otwarte perfumy na półce na zbyt długo i zastanawiasz się, czy możesz ich wciąż używać? Zobacz, jak rozpoznać, czy Twój ulubiony flakon nie jest przeterminowany.
- Zapach perfum – nieprzyjemny, kwaśny zapach lub charakterystyczna woń pleśni to znak, że perfumy się zepsuły.
- Zmniejszenie trwałości zapachu – kiepska trwałość perfum to główna oznaka nieświeżości w przypadku perfum; perfumy nie mają tak intensywnego zapachu, jak po zakupie, szybciej wietrzeją, a Ty musisz częściej reaplikować produkt.
- Zmiana koloru i utrata klarowności – jeśli w trakcie używania perfum zauważysz we flakonie zmiany widoczne gołym okiem (zmiana barwy cieczy, mętny roztwór).
Co wpływa na termin ważności perfum?
Co sprawia, że dany zapach może się przeterminować? Dlaczego nawet dobre perfumy w szczelnych flakonikach się psują? Na świeżość i datę ważności perfum wpływają 3 główne czynniki:
- czas od daty produkcji – perfumy zachowują ważność przez 5 lat od daty produkcji, po tym czasie zawarte w nich surowce i składniki tracą swoje właściwości, nawet jeśli flakon nie został otwarty;
- termin przydatności do użycia po otwarciu (PAO – Period After Opening) – na każdym flakonie lub opakowaniu perfum znajduje się symbol słoiczka z otwartym wieczkiem i literą M z liczbą obok; liczba ta (M6, M36 itd.) wskazuje, jak długo po otwarciu kosmetyk zachowuje ważność. Oznaczenie znajduje się często na dnie flakonu;
- nieprawidłowe przechowywanie – aby przedłużyć świeżość perfum i ich trwałość wybierz dla nich chłodne miejsce, z dala od bezpośrednich źródeł światła i źródeł wilgoci; najlepiej trzymać perfumy z dala od łazienek.
Jak więc wydłużyć trwałość perfum? Wystarczy, że będziesz przechowywać perfumy w zacienionym miejscu o niewielkiej wilgotności. Pamiętaj, aby szczelnie zamykać flakon po użyciu, a przed zakupem sprawdzaj datę produkcji. Prawidłowo przechowywane perfumy damskie i męskie zachowają świeżość aż do zużycia flakonika.
Artykuł powstał przy współpracy z perfumerią Kalaaps.