W chwili, gdy zabraknie nam środków na pilny zakup, lub naprawę awarii zastanawiamy się, jaki produkt finansowy będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Przeglądając dostępne w Internecie oferty banków i firm pożyczkowych, często możemy czuć się zdezorientowani. Jak zatem sprawdzić, czy pożyczka lub kredyt to odpowiednie dla nas produkty?
Podstawowe różnice pomiędzy kredytem a pożyczką?
Kredyt i pożyczka dla wielu osób to te same produkty finansowe. I choć zasada jest podobna, to jednak różnią się od siebie. Przede wszystkim źródło finansowania. Kredyt oferowany jest tylko przez banki, natomiast z pożyczki możemy skorzystać zarówno w instytucji pożyczkowej, ale także od osób fizycznych w tym rodziny jak i przyjaciół. Przy zaciąganiu kredytu przeważnie musimy podać cel, na jaki przeznaczymy otrzymane środki, w przypadku pożyczki taka konieczność nie występuje. Ponadto oba produkty podlegają pod inne ustawy – kredyt regulowany jest ustawą o Prawie bankowym, natomiast pożyczka działa w oparciu o Kodeks cywilny. Przy kredycie obowiązkowo musimy podpisać umowę z instytucją finansową, natomiast pożyczka nieprzekraczająca 1000 złotych może być zawarta w formie ustnej. Banki są również zobligowane do pobierania opłat za przyznanie kredytu, w przypadku pożyczki nie występuje taka konieczność.
Jak samodzielnie sprawdzić czy szybka pożyczka to produkt dla mnie?
Jeśli zależy nam na pilnym zastrzyku gotówki, możemy rozważyć zaciągnięcie szybkiej pożyczki z instytucji pozabankowej. Jak sprawdzić, czy ten produkt jest dla nas? Przede wszystkim należy obliczyć, czy posiadamy środki na jej spłatę. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem jest obleczenie tzw. budżetu domowego. Możemy tego dokonać, sumując wszystkie swoje dochody w tym te pochodzące z pensji, jak również z innych źródeł tj. alimentów, 500+, dodatkowych umów. Kolejnym krokiem jest obliczenie wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Do kosztów tych wliczamy: opłaty za czynsz i media, paliwo lub inne środki transportu, koszty związane z wyżywieniem i zakupem chemii domowej i kosmetyków. Ponadto należy doliczyć wydatki związane z edukacją i rozrywką. Po zsumowaniu wszystkich kosztów odejmujemy je od sumy naszych dochodów. Powinniśmy otrzymać kwotę, którą możemy przeznaczyć na spłatę zadłużenia.
Kolejnym krokiem, jaki możemy zrobić, jest analiza naszej sytuacji i celowości zaciągania zadłużenia. Zastanówmy się, z jakich innych źródeł finansowania możemy skorzystać. Jeśli nie możemy, bądź nie chcemy pożyczać pieniędzy od rodziny lub znajomych to szybka pożyczka będzie dla nas odpowiednia. Przeanalizujmy również, czy zakup, jaki zamierzamy sfinalizować z pożyczonych pieniędzy, jest niezbędny, czy może wynika z innej potrzeby lub kaprysu. To szczególnie istotne, jeśli de facto po wyliczeniu kwoty, jaką możemy przeznaczyć na spłatę zobowiązania, niewiele nam zostaje. Jeśli zatem gotówkę otrzymaną z instytucji pozabankowej chcemy przeznaczyć na kupno nowego smartfona, a nie posiadamy pieniędzy na regularną spłatę rat, lepiej wstrzymać się z jej zaciągnięciem.
Dobrze jest również sprawdzić swoją historię kredytową w popularnej bazie informacji kredytowej. Jeśli okaże się, że mamy negatywną opinię w Biurze Informacji Kredytowej lub Krajowym Rejestrze Długów, nie będziemy mogli skorzystać z oferty banków. Na polskim rynku finansowym są instytucje, które pomimo wpisu w BIK udzielają szybkich pożyczek. Stąd jeśli potrzebujemy wsparcia finansowego, szybka pożyczka również będzie dobrym wyborem.