Lastryko to powszechnie stosowany materiał na nagrobki, klatki schodowe i podłogi. Coraz chętniej jest stosowany w nowoczesnych domach jako element wyjątkowej aranżacji. Wykonywane są z niego również zlewy lub wazony. W dzisiejszym artykule przedstawimy najlepsze sposoby na jego czyszczenie.
Nagrobki z lastryko – czyszczenie
Można znaleźć dwa rodzaje nagrobków z lastryko. Najczęściej można spotkać takie z lastriko gładkiego i z lastriko płukanego twardego. W zależności od tego, jaki rodzaj chcemy czyścić, powinniśmy skorzystać z innych metod.
Płyn do mycia naczyń – używany z głową zdziała cuda
Każdy rodzaj nagrobka z lastryko możemy czyścić zwyczajnym płynem do mycia naczyń. Jednak nie powinniśmy przesadzić z jego ilością, gdyż duża ilość piany może być trudna do usunięcia. Dodatkowo źle spłukany preparat może pozostawić smugi i zacieki. Do szorowania lastryko niegładkiego możesz użyć szczotki ryżowej lub innej z twardym włosiem. Inaczej ma się sprawa przy czyszczeniu nagrobku z lastryko gładkiego. Jest on dużo mniej odporny na zarysowania, więc raczej należy używać ściereczek z mikrofibry lub szczoteczki z miękkim włosiem. Jednak jeśli zabrudzenia są wyjątkowo oporne, to polecamy sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia lastryka. Pozwolą one w prosty i szybki sposób pozbyć się zabrudzeń.
Silikon- świetny sposób na konserwację lastryka
Często zdarza się, że ludzie próbują zakonserwować lastryko z pomocą ogólnie dostępnych środków. Takich jak na przykład pasta do butów, podłogi i lakier. Jednak nigdy nie kończy się to dobrze. Sprawdzony środek, który pomoże nam zabezpieczyć nagrobek z lastryka to silikon lub wosk. Regularnie przeprowadzany zabieg zabezpiecza lastryko przed działaniem warunków atmosferycznych i brudu. Natłuszczony terazzo wolniej go wchłania, a dzięki temu nie trzeba go aż tak dokładnie szorować.
Posadzki i schody z lastryko- czyszczenie
Lastryko to również materiał chętnie używany na schody i posadzki w przestrzeniach przemysłowych. Jest odporny na ścieranie i obciążenie, więc jeśli jest odpowiednio czyszczony, to zachowuje dobrą kondycję przez długi czas.
Piasek i sól- najgorsi wrogowie lastriko
Aby utrzymać podłogę z lastryko w dobrej kondycji to przede wszystkim należy zadbać o jej regularne zamiatanie i odkurzanie. Latem najwięcej piasku wnosi się na podeszwach butów, a kolei zimą jest to śnieg ze sporą zawartością soli. Dlatego dobrym pomysłem jest również używanie mat w okresie jesienno-zimowym. Dzięki temu można zabezpieczyć posadzkę przed zniszczeniem.
Posadzka lastriko- jakim płynem czyścić
Po odkurzeniu i zamieceniu posadzki dobrze jest ją umyć. Do mycia najlepiej używać płynów o neutralnym ph na bazie alkoholu. Dzięki obecności alkoholu preparaty nie zostawiają smug na podłodze. Roztwór z płynem należy przygotować w zimnej wodzie i dawkować go zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy przesadzić z jego ilością, ponieważ wtedy może zostawić smugi na podłodze.
Posadzka lastriko- czym czyścić
Do czyszczenia podłogi najlepszy będzie mop płaski z mikrofibry. Będzie on dokładnie czyścił powierzchnię i równomiernie roznosił płyn. Miękkie włosie mikrofirby na pewno nie zarysuje i nie poniszczy naszej posadzki. Wodę z wiaderka trzeba wymieniać co jakiś czas. Nie można dopuścić do tego, aby była brudna. Mycie podłogi czystą wodą jest nie tylko bardziej higieniczne, ale i bardziej efektywne.
1 thoughts on “Jak czyścić powierzchnie wykonane z lastriko?”