Praca w roli opiekuna osoby starszej w Niemczech wymaga empatii, cierpliwości, serdeczności, siły, sprawności. Czy znajomość języka niemieckiego także jest niezbędna do zdobycia zatrudnienia i wypełniania obowiązków opiekuna? Sprawdź!
Znajomość języka niemieckiego – wymóg czy walor?
Mogłoby się wydawać, że wyjazd do Niemiec w celu opieki nad osobą starszą wymaga znajomości języka niemieckiego. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze rodzina seniora oczekuje od kandydata umiejętności posługiwania się ty językiem. Jeśli osoba starsza nie jest komunikatywna, a zadania opiekuna są ograniczone i nie uwzględniają prowadzenia seniora na wizyty lekarskie ani robienia zakupów, wystarczająca będzie znajomość języka angielskiego.
Język niemiecki a zakres pracy
Wieloletnia umiejętność posługiwania się językiem niemieckim będzie wymogiem w tych pracach, w których opieka nad seniorem odbywa się na pełen etat i obejmuje kupowanie leków, rozmowy z podopiecznym, uczestniczenie w zajęciach i spotkaniach poza domem. W wielu ogłoszeniach jednak pojawia się oczekiwanie znajomości języka wyłącznie na poziomie komunikatywnym.
Rozumienia seniora i rozmawiania z nim uczy kurs języka niemieckiego organizowany przez niektóre agencje pośredniczące między rodzinami a opiekunami, np. agencję Senior Vitae. Jeżeli chcesz podnieść kwalifikacje i móc wybierać z szerokiej gamy ogłoszeń, przejdź kurs językowy i stań się atrakcyjniejszy w oczach potencjalnych pracodawców.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Senior-vitae.pl.
Zdj. Shutterstock