Latem nawet najwięksi miłośnicy pysznej, gorącej kawy miewają problem z jej wypiciem. Trwające wiele dni upały sprawiają, że orzeźwienia szukamy w zimnych napojach, z nostalgią zerkając na kawę, która czeka na chłodniejsze dni. Czasami przygotowujemy kawę mrożoną, która może być jednocześnie pysznym deserem. Jeśli jednak szukamy mało kalorycznej i zdrowej alternatywy dla tradycyjnej kawy, powinniśmy sięgnąć po cold brew coffee – kawę parzoną na zimno. Jak zaparzyć kawę zimną wodą, jak smakuje cold brew coffee i jakie ma właściwości?
Przepis na cold brew coffee
Przepis na kawę parzoną na zimno jest niezwykle łatwy, choć powinniśmy pamiętać o kilku szczegółach. Do przygotowania kawy cold brew będziemy potrzebowali szklanego naczynia, zmielonej świeżo kawy oraz czystej, najlepiej przefiltrowanej wody. Zanim przystąpimy do parzenia cold brew, dobrze jest wyparzyć naczynie, w którym przygotujemy kawę. Dzięki temu pozbędziemy się bakterii, które w upalny dzień mogą szybko się rozwijać, niwecząc nasz trud i zmuszając nas do wylania kawy.
Do przygotowania litra cold brew coffee potrzebujemy około 60 gram świeżo zmielonej kawy. Do cold brew poleca się wykorzystywać ziarna pochodzące z Aryki, które charakteryzują się owocowym smakiem i aromatem. Za każdym razem możemy jednak testować inne gatunki kaw, szukając idealnego smaku kawy cold brew. Do przyrządzenia kawy parzonej na zimno należy wykorzystywać średnio zmielone ziarna, mniej więcej do wielkości kryształków cukru. Jeśli lubimy mocną kawę, możemy wykorzystać więcej niż 60 gram kawy – codziennie możemy sprawdzać różne warianty cold brew.
Świeżo zmielone ziarna zalewamy wodą o temperaturze pokojowej, a dzbanek odstawiamy na bufet lub do lodówki. Jeśli kawę na zimno parzymy w lodówce, napar będzie gotowy do spożycia po około 12 godzinach. Jeśli zaś dzbanek zostawiamy na bufecie, kawą będziemy mogli raczyć się już nawet po 9 godzinach. Również w kwestii długości parzenia cold brew możemy eksperymentować, szukając złotego środka. Po zaparzeniu się cold brew, kawę należy pomieszać i przecedzić we french pressie, przez gazę lub papierowy filtr. Do cold brew możemy dodać mleka, cukier lub kostki lodu.
Właściwości smakowe i zdrowotne cold brew coffee
Kawa parzona na zimno swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wspaniałym walorom smakowym. Jest ona mniej kwaskowa, delikatniejsza i znacznie bardziej aksamitna. Cold brew jest nieco mniej intensywna, ponieważ w zimnej wodzie inaczej przebiega ekstrakcja kofeiny. Co ważne, cold brew jest zdrowszą wersją tradycyjnie parzonej kawy, ponieważ pH cold brew jest zbliżone do neutralnego. Dzięki temu osoby dbające, by nie zakwasić organizmu, śmiało mogą pozwolić sobie nawet na 4 filiżanki cold brew dziennie. Z kolei zwiększona zawartość przeciwutleniaczy skuteczniej walczy z wolnymi rodnikami w naszym organizmie, a mniejsze stężenie kahweolu i Cafestolu zmniejsza ryzyko zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.
Cold brew coffee jest nie tylko pyszna i łatwa w przygotowania, ale także bardzo zdrowa. Kawa parzona na zimno pobudzi nas rano lub przyniesie orzeźwienie późnym popołudniem. Co ciekawe, na zimno można parzyć również herbatę, najlepiej zieloną japońską senchę, uzyskując wspaniałą mrożoną herbatę na upalne dni.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Wszystko do Kawy.