Monitoring i zarządzanie flotą pojazdów – korzyści dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw
O systemach, które pozwalają profesjonalnie zarządzać flotą, słyszymy coraz częściej. Duże firmy do kompleksowego monitoringu floty przekonały się już dawno i w większości z tych przedsiębiorstw już z nich korzysta. Czy małym firmom również opłaca się korzystać z systemów zarządzania flotą? Jakich korzyści mogą oczekiwać właściciele małych przedsiębiorstw?
Monitoring floty – korzyści finansowe
Każdy przedsiębiorca dąży do jak największych zysków. Właściciele firm szukając więc rozwiązań, które pozwolą im obniżyć koszty (nie obniżając kosztów produktów lub świadczonych usług). W firmach, w których pracownicy korzystają ze służbowych samochodów, dużych oszczędności można szukać właśnie w profesjonalnym zarządzaniu flotą.
Producenci, tworzący systemy monitoringu floty wiedzą, że czasy, kiedy przedsiębiorcom wystarczało namierzanie GPS w czasie rzeczywistym oraz możliwość odtwarzania tras, kiedy jest to koniecznie. Obecne systemy monitorują spalanie paliwa oraz styl jazdy kierowcy. Przekłada się to nie tylko na oszczędności na paliwie, ale także na kosztach eksploatacyjnych samochodów. Ekonomiczna jazda to nie tylko mniejsze spalanie, ale także mniejsze zużycie opon i wielu części w pojazdach.
Systemy monitorujące flotę pozwalają także unikać pewnych nadużyć. Kierowcy nie pozwalają sobie na prywatne wycieczki służbowym samochodem czy ewentualne nadużycia związane z fakturowaniem kupna paliwa.
Zarządzanie flotą a bezpieczeństwo na drogach
Monitoring floty dokładnie śledzi postępowanie kierowcy na drogach. System analizuje styl jazdy kierowcy (zgodnie z zasadami ecodrivingu), dzięki czemu kierowca wie, czy jego technika jazdy jest odpowiednia, czy jeszcze należy nad nią popracować. Realizując zadania w ciągu dnia, czasami nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób dochodzimy do osiągniętego celu. Ile razy wymusiliśmy pierwszeństwo? Ile razy przekroczyliśmy prędkość? A ile razy nie zauważyliśmy znaku „stop”?
Wszystkie te pozorne oszczędności czasu sprawiają, że kierowcy co najmniej kilka razy dziennie narażają swoje zdrowie i życie, by zdążyć na umówione spotkanie. Tymczasem kierowcy, w których samochodach zamontowane są takie systemy i którzy zmienili swój styl jazdy podkreślają, że komfort pracy znacznie się poprawił, poprawiła się także ich wydajność. Właściciel firmy kontroluje nie tylko pracę wykonywaną przez swoich podwładnych, ale ma takż możliwość zweryfikowania organizacji czasu pracy, za którą odpowiada i pracownik, i on sam.
Dodatkowo – dzięki geolokalizacji i alertom – właściciel otrzymuje niezwłoczną informację o ewentualnej kradzieży samochodu lub włamania, celem kradzieży towaru z bagażnika.
Zarządzanie flotą a oszczędność czasu
Osoby, które odpowiedzialne są za zarządzanie flotą, cieszą się także dużą oszczędnością czasu. Dzięki różnorodnym raportom, dostają oni informacje na temat czasu i organizacji pracy, co z łatwością można wykorzystać do obliczenia premii dla pracowników lub wprowadzenia ulepszeń w logistyce firmy. Inne z kolei ułatwiają pracę księgowości oraz sprawowaniem pieczy nad datami przeglądów ważności ubezpieczeń komunikacyjnych.
Wszystkie korzyści płynące z użytkowania monitoringu floty znacząco wpływają na optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem pojazdów służbowych. Oszczędności na paliwie, rzadsze naprawy czy wydajniejsza praca odczuwalna jest zarówno dla dużych przedsiębiorstw, w których flota składa się z samochodów osobowych, jak i ciężarowych oraz z małych firm, w których samochodami służbowymi jeździ kilku kierowców. To właśnie właściciele małych firm często najbardziej odczuwają oszczędności – 20 do 30% tańsze utrzymanie samochodów znacznie obniża koszty w całej firmie.
Wiodący producent takich systemów (Cartack) umożliwia spersonalizowanie ich według potrzeb każdego przedsiębiorcy. Dzięki temu właściciel firmy będzie płacił za funkcje systemu, które są mu potrzebne, co gwarantuje satysfakcje oraz długofalową współpracę.