Prasa hydrauliczna to maszyna działająca w oparciu o wykorzystanie ciśnienia statycznego cieczy jako czynnika roboczego. W skład tego urządzenia wchodzi układ napędowy i hydrauliczny układ sterowania. Dzięki wykorzystaniu ciśnienia wewnętrznego cieczy prasa wywołuje siłę nacisku niezbędną do obróbki materiałów. Nacisk prasy jest równomierny i płynny. W przeciwieństwie do pras mechanicznych umożliwia osiągnięcie docelowego tonażu w dowolnym punkcie ruchu suwaka.
Zastosowanie prasy hydraulicznej
Prasa hydrauliczna ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Potrafi nie tylko prasować, ale także wytłaczać, prostować, giąć, wykrawać, ciągnąć, formować, kalibrować, wciskać. Dlatego są bardzo popularne w przemyśle metalowym, fabrykach samochodowych, przy produkcji elektroniki, klimatyzacji, w branży lotniczej, kosmicznej, wodociągowej. Modele dostępne na rynku o różnej powierzchni użytkowej i parametrach pozwalają na sprostanie różnorodnym wymaganiom procesów technologicznych.
Zalety pras hydraulicznych
Dzięki układowi hydraulicznemu praca urządzenia jest płynna, a nacisk podczas suwaka równomierny. Operator może wybrać dowolne ciśnienie, potrzebne do wykonania pracy. Prasy hydrauliczne mają prostą konstrukcję, co sprawia, że są łatwe w obsłudze i konserwacji. Ich zaletą jest niezawodne działanie i szeroka gama zastosowań. Wyeliminowanie ryzyka zbyt niskiego lub zbyt wysokiego ciśnienia zapewnia bezpieczeństwo pracowników.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą CHM Polska maszyny do obróbki metalu.
Fot. Shutterstock