Jeśli doznałeś uszkodzenia ciała w wypadku drogowym, należy Ci się odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy. Zastanawiasz się, jakie formalności powinieneś spełnić, aby uzyskać świadczenie? Sprawdź, jak ubiegać się o odszkodowanie!
Kiedy należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy?
Odszkodowanie komunikacyjne przysługuje Ci wtedy, gdy doznałeś szkody osobowej lub rzeczowej w wyniku kolizji albo wypadku drogowego. Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie możesz być sprawcą zdarzenia. Do zdarzenia mogło dojść w wyniku:
- wsiadania lub wysiadania pojazdu,
- bezpośredniego załadowywania lub rozładowywania pojazdu,
- zatrzymania lub postoju pojazdu.
Zastanawiasz się, kiedy jeszcze przysługuje Ci odszkodowanie komunikacyjne? O wspomniane świadczenie możesz ubiegać się również wtedy, gdy szkodę wyrządził zespół pojazdów mechanicznych, np. samochód z przyczepą.
Odszkodowanie komunikacyjne można wypłacić nie tylko poszkodowanemu kierowcy, lecz także pasażerom (również tym jadącym ze sprawcą zdarzenia), rowerzystom, motocyklistom i pieszym. Ma zrekompensować cierpienia fizyczne i psychiczne lub krzywdy, które mogą ujawnić się w przyszłości.
Terminy wypłat odszkodowania komunikacyjnego
Zakład ubezpieczeń powinien rozpatrzyć sprawę i wypłacić świadczenie w terminie 30 dni, licząc od dnia zgłoszenia szkody. Jeżeli nie można ustalić wysokości odszkodowania komunikacyjnego lub odpowiedzialności ubezpieczyciela w tym czasie, wypłata należności następuje w ciągu 14 dni od momentu, kiedy zaistniały przeszkody. Termin wypłaty odszkodowania z OC nie może przekroczyć 90 dni od daty zgłoszenia.
Pamiętaj, by zgłosić zdarzenie tak szybko, jak to tylko możliwe. Możesz to zrobić przez Internet, telefonicznie, u agenta lub w oddziale ubezpieczyciela. Należy zaznaczyć, że szkody osobowe nie zgłasza się w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, lecz do zakładu ubezpieczeń sprawcy.
Wypłata odszkodowania: niezbędne formalności
Wysokość odszkodowania ustalana jest indywidualnie. Ubezpieczyciel bierze tutaj pod uwagę rozmiar doznanej krzywdy i czas trwania, a także cierpienia fizyczne i psychiczne, wiek poszkodowanego, długotrwałość leczenia. Ponadto uwzględnia nasilenie bólu, perspektywy na przyszłość i nieodwracalne skutki zdarzenia. Aby skutecznie egzekwować swoje prawa, powinieneś przedstawić kompletną dokumentację. Możesz również skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który przeprowadzi Cię przez poszczególne etapy.
Pamiętaj, by wezwać policję na miejsce zdarzenia lub sporządzić dokładne oświadczenie. Jeśli zdecydujesz na drugie rozwiązanie, wskaż w dokumencie winę sprawcy. Spisz jego dane: PESEL, numer i serię dowodu osobistego oraz numer polisy. Warto zaznaczyć, że odszkodowanie wypłaci nie sam sprawca, lecz Towarzystwo Ubezpieczeniowe, u którego wykupił OC.
Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Odszkodowawczą AE.