Zbliżają się dodatkowe wydatki, których nie przewidziałaś w swoim budżecie? Może, zaciskając pasa, uda Ci się trochę zaoszczędzić? A może lepiej znaleźć dodatkową pracę i dorobić do pensji? Przekonaj się, jaką dodatkową zdalną pracę możesz podjąć, by zarobić na wymarzone wakacje lub kurs języka obcego?
Praca dodatkowa w domu – gdzie szukać?
Bez względu na to, jaka jest Twoja motywacja, dodatkowa praca pomoże Ci rozwiązać Twoje finansowe rozterki. W zależności od Twoich kwalifikacji i zaangażowania, w miesiąc możesz zarobić od kilkunastu złotych do nawet kilku tysięcy złotych!
Rozumiemy też, że wolisz pracować w domu. Po przyjściu z Twojej głównej pracy zdążysz ugotować obiad, wstawić pranie i usiąść do tego, co zostanie Ci zlecone. Dodatkowej pracy warto poszukać na portalach z ogłoszeniami o pracę oraz w agencji pracy tymczasowej.
Zdalna praca dodatkowa – na czym można zarobić, nie wychodząc z domu?
Jeśli sprawnie władasz językiem polskim, możesz poszukać zleceń na pisanie tekstów, np. reklamowych. Pracy dla copywriterów nie brakuje, ale bądź przygotowana, że jeśli nie masz doświadczenia, za pierwsze zlecenia nie dostaniesz wiele. Jeśli jednak napiszesz tygodniowo kilkanaście tekstów, w skali miesiąca możesz uzbierać tysiąc złotych lub więcej.
Niektórzy dorabiają także jako Tajemniczy Klient. Większość takich zleceń wymaga pojechania do wskazanego sklepu czy punktu obsługi klienta, a następnie opracowania w domu materiałów dla zleceniodawcy, na podstawie których zostanie wypłacone wynagrodzenie. Jeśli zależy Ci, by całe zlecenie wykonywać w domu, poszukaj takich, które wymagają rozmowy z konsultantem na infolinii.
Coraz więcej firm poszukuje także konsultantów, którzy będą pracowali zdalnie. Najczęstszymi wymaganiami jest jedynie pełnoletność, własne narzędzia (komputer i internet) oraz oczywiście zaangażowanie w powierzone zadania. Firmy oferują szkolenia stacjonarne bądź online oraz wsparcie merytoryczne w trakcie pracy.
Praca dodatkowa w domu – formy rozliczenia z pracodawcą
W zależności od oczekiwań zleceniodawcy oraz charakteru pracy możliwe są różne formy rozliczenia. Najczęściej praca dodatkowa, którą wykonujemy zdalnie, rozliczana jest na podstawie umowy o dzieło. Zdarza się, że – jeśli podejmujesz stałą współpracę – pracodawca oferuje umowę zlecenie. Bywa też tak, że firmy (szczególnie te mniejsze) chcą współpracować na zasadach B2B, czyli na podstawie wystawianych faktur.
Nie zawsze wiąże się to z koniecznością zakładania własnej działalności gospodarczej. Copywriterzy, którzy nie założyli własnej firmy, mogą korzystać z platformy, która za nich wystawi fakturę za napisane teksty. Jeśli któryś zleceniodawca będzie nalegał na rozliczenie na podstawie faktury, podpytaj, czy zna takie platformy, z których mogłabyś skorzystać.