Opieka nad psem po kastracji – czego się spodziewać i jak się przygotować?

kołnierz pooperacyjny

Kastracja to zabieg chirurgiczny i chociaż coraz nowocześniejsze środki anestezjologiczne zmniejszają ryzyko powikłań, psa (lub sukę) po kastracji należy otoczyć szczególną opieką. Każdy weterynarz ma obowiązek poinformować opiekuna ich pacjenta, jak opiekować się psem po kastracji, jednak warto przygotować się do zabiegu i takiej opieki wcześniej.

Kastracja – co to jest i czym różni się od sterylizacji?

Kastracja często mylona jest ze sterylizacją. Panuje także przekonanie, że kastracja dotyczy psów, a sterylizacja suk. Zabieg kastracji polega na usunięciu jąder i najądrzy u samców oraz jajników, jajowodów i macicy u suk. W przypadku sterylizacji u psów podwiązuje się lub przecina nasieniowody, a u samicy jajowody. Jednak taki zabieg należy do rzadkości i nie jest polecany ze względu na zwiększone zagrożenie zachorowania na nowotwór po sterylizacji.

Zalecenia dla właścicieli psów w dniu kastracji

Pies w dniu zabiegu wychodzi ze szpitala, kliniki czy przychodni weterynaryjnej. Po przebudzeniu pacjent zostaje kilka godzin pod obserwacją lekarza, który kontroluje czy wybudzanie i odzyskiwanie świadomości przebiega prawidłowo. W dniu zabiegu pies pozostaje pod wpływem narkozy, dlatego jest słaby, może mieć obniżoną temperaturę, chwiejny krok, może nie kontrolować oddawania moczu.

Pacjent nie odczuwa bólu, jednak reakcje na środki anestezjologiczne wpływają na odbiór bodźców i postrzeganie świata zewnętrznego. Pies boi się hałasów, alergicznie reaguje na światło, może mieć halucynacje. Dlatego tak ważne jest, by do pełni sił dochodził w znanym otoczeniu, w domu, najlepiej przy opiekunie, a nie w samotności.

W dniu zabiegu pies nie może nic jeść – środki podawane przed zabiegiem sprawiają, że pies może zwymiotować pokarm, co gorsze może się nim zachłysnąć i udusić. Jeśli zaobserwujemy, że pies szybko wraca do formy, możemy podać mu odrobinę letniej wody.

Należy także bacznie obserwować – zarówno w pierwszym dniu, jak i w kolejne – czy u psa nie pojawiają się niepokojące objawy:

  • Przewlekłe wymioty
  • Drgawki
  • Utrata przytomności
  • Krwawienie z dróg rodnych
  • Obfite krwawienie z rany chirurgicznej (niewielka ilość wydzieliny zdarza się często i jest niegroźna)
  • Zahamowanie oddawania moczu przez 48 godzin po zabiegu
  • Dyszenie, niespokojny oddech

 

Kolejne dni po kastracji – jak opiekować się psem?

W drugim dniu po zabiegu pacjentowi należy podać lekkostrawny posiłek, najlepiej podzielić go na kilka niewielkich porcji. Codziennie, aż do całkowite zagojenia się rany, należy ją kontrolować. Rana musi być utrzymana w czystości, należy także dbać, by była sucha. Pies może ją wylizywać lub drapać ją, szczególnie gdy ta, zacznie się goić i swędzieć. Dlatego należy zapewnić psu ubranko pooperacyjne lub kołnierz pooperacyjny, co uchroni go przed rozdrapywaniem rany.

Na początku należy także ograniczyć psu aktywność, a każdy spacer musi odbywać się w towarzystwie opiekuna. Przez siedem dni nie kąpiemy psa, a dziesięć dni po zabiegu udajemy się do lekarza weterynarii na wizytę kontrolną oraz na ściągnięcie szwów.

Jak opiekować się psem po kastracji? Rady dla właścicieli kastrowanych psów

Nie jest do końca prawdą stwierdzenie, że psy po kastracji tyją. Kastracja nie jest bezpośrednią przyczyną tycia zwierząt, ale faktycznie można zaobserwować u wykastrowanych zwierząt tendencję do tycia. Wynika to z faktu zmniejszonej ruchliwości psów po kastracji, przez co zwierzę spala mniej kalorii, a metabolizm z czasem spowalnia.

Aby uchronić pupila przed nadwagą, należy zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Karmienie również lepiej rozłożyć na dwa lub trzy posiłki, a jeśli mimo tego nasz przyjaciel zacznie tyć, należy mu podawać pokarm dla wykastrowanych psów. Bogatsze w białko i odtłuszczone karmy dobre są dla wszystkich psów, które mają problem z dodatkowymi kilogramami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *