Mandat za przejazd bez ważnego biletu w komunikacji miejskiej ulega przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od daty wystawienia. Oznacza to, że po upływie tego okresu naliczone opłaty nie będą już dochodzone.
Jak uniknąć przedawnienia mandatu ZTM?
Aby uniknąć przedawnienia mandatu ZTM, należy zapłacić go w terminie wskazanym na wezwaniu do zapłaty. W przypadku braku możliwości uiszczenia opłaty w terminie, należy skontaktować się z Zarządem Transportu Miejskiego i ustalić warunki spłaty. Warto pamiętać, że jeśli nie zostanie ona dokonana w ciągu 30 dni od daty wezwania do zapłaty, mandat stanie się przedawniony.
Jakie są skutki przedawnienia mandatu ZTM?
Przedawnienie mandatu ZTM oznacza, że naliczona kara za naruszenie przepisów uchyla się od wymierzenia. Oznacza to, że osoba, która została ukarana mandatem ZTM, nie musi go już płacić. Przedawnienie mandatu ZTM następuje po upływie określonego czasu od jego wystawienia. W przypadku mandatów ZTM okres przedawnienia wynosi 6 miesięcy.
Jakie są zasady przedawnienia mandatu ZTM?
Zgodnie z Ustawą o transporcie publicznym z dnia 20 czerwca 1997 roku, wszelkie mandaty wystawione przez ZTM są przedawnione po upływie 6 miesięcy od daty ich wystawienia. Przedawnienie następuje bez konieczności podjęcia jakichkolwiek działań ze strony obowiązanego do zapłaty. W przypadku gdy termin płatności upłynie w okresie od 1 marca do 31 maja, termin przedawnienia ulega automatycznemu przesunięciu na 30 czerwca tego samego roku.
Podsumowując, mandat za przejazd bez biletu w komunikacji miejskiej ulega przedawnieniu po upływie 6 miesięcy od daty wystawienia.